studentska anketa
novi nastavni plan
stručni tekstovi
ispitni rokovi
info
upitnik
odgovori
e-mail
Geodetski fakultet
Geodetski list
igsm98
Amazon.com
CDnow
CNET Shopper
one man web / design
Goran Vukšić
|
Studentska anketa:
Kokoš ili jaje?
Da bi se spoznalo što misle studenti Geodetskog fakulteta o svojim
profesorima bilo je potrebno obraditi 130 anketnih listića,
prikupiti 137 pismenih primjedbi, 1040 odgovora i ukucati u kompjutor
(kako danju tako i noću) preko 19000 ocjena. /
Anketi se odazvalo od 35 do 80 posto studenata. /
Hvala svima, velikima i malima, nagrađenima i pogođenima!
Vječito pitanje što je prije nastalo, kokoš ili jaje,
može se u studentskome svijetu prenijeti na staru dvojbu postoje
li studenti radi profesora ili profesori radi studenata.
Ova pomalo pakosna dvojba nudi uvijek različite odgovore koji se
međusobno potpuno isključuju. Međutim, mora se priznati, imaju i
bitno zajedničko obilježje: ne nude rješenja kako poboljšati položaj
studenata i komunikaciju sa svojim profesorima.
Osjetljiv i obiman pothvat
Pokušavajući poboljšati uvjete studiranja, tj. nastojeći poboljšati položaj samih studenata Geodetskog fakulteta, Studentski zbor je ustrojio tim dragovoljaca i entuzijasta koji su se odvažili provesti nešto što je u svijetu običaj, a na hrvatskim sveučilištima "minsko polje" - Studentsku anketu, tj. ocjenjivanje rada nastavnika. Nakon što su uobličena pitanja po uzoru na Sveučilišnu anketu koju je odobrio i Senat Zagrebačkoga sveučilišta, podijeljeni su anketni listići po svim godinama studija. Glavnu i jedinu ulogu su konačno dobili studenti. Anketa je provedena anonimno, a rezultati su bili tajni, osim onih najuspješnijih.
Da bi se spoznalo što misle studenti Geodetskog fakulteta o svojim profesorima bilo je potrebno obraditi 130 anketnih listića, prikupiti 137 pismenih primjedbi, 1040 odgovora i ukucati u kompjutor (kako danju tako i noću) preko 19000 ocjena. Anketi se odazvalo od 35 do 80 posto studenata što se uistinu može nazvati izvrsnim odazivom.
Studentima prve godine najdraži asistenti
Svaki profesor i asistent je osobno upoznat samo sa vlastitim postignućima kao i ukupnom poretku u 8 kategorija i to: najbolje ocijenjenog profesora, najbolje ocijenjenog asistenta, najboljeg profesora, najboljeg asistenta, najgore ocijenjenog profesora, najgore ocijenjenog asistenta, najgoreg profesora i najgoreg asistenta. Valja napomenuti da su kategorije najboljeg profesora, najboljeg asistenta, najgoreg profesora i najgoreg asistenta postavljene kao kontrolne varijable. Na temelju rezultata ankete uvjerili smo se da su najbolji/najgori gotovo bez iznimke i najbolje/najgore ocijenjeni. Prema svojim profesorima najstroži su studenti prve godine (prosjek 3,58) dok su najblaži studenti četvrte godine. Međutim, kada su u pitanju asistenti stanje je potpuno obrnuto: svoje asistente najbolje ocjenjuju upravo studenti prve godine (3,98) dok su studenti viših godina puno kritičniji.
Profesori: veliki trijumf Nikole Solarića
Od pojedinačnih rezultata ova anketa je obilježena velikom pobjedom profesora Nikole Solarića na prvoj i drugoj godini studija, bilo da se radi o kategoriji najbolje ocijenjenog profesora sa prosjecima od 3,95 i 4,54 (izvrstan!) ili najboljeg profesora što misli 75,93% studenata prve i fantastičnih 93,02% studenata druge godine. Na trećoj godini u kategoriji najbolje ocijenjenog profesora ne zaostaje ni blistavi prosjek profesora Željka Bačića od 4,62 (također izvrstan!) i uvjerljivih 35,29% glasova u kategoriji najboljeg profesora. Na četvrtoj godini su se obistinila (ne)poželjna proročanstva o okupljanju studentskih simpatija oko profesora koji drže najznačajnije kolegije za svaki pojedini smjer. Tako je apsolutni pobjednik na smjeru Satelitske i fizikalne geodezije profesor Željko Bačić, na smjeru Fotogrametrije i kartografije profesor Teodor Fiedler, a na smjeru Inženjerske geodezije profesor Zdravko Kapović.
Asistetni: nadmetanje Rožića i Markovinovića
Kod ocjenjivanja asistenata na prvoj godini studija u kategoriji najbolje ocijenjenog asistenta vodi Nikol Radović sa prosjekom od 4,60 i čvrstih 59,26% glasova za najboljeg asistenta. Na drugoj godini studija bez prave konkurencije je asistent Drago Špoljarić sa prosjekom od 4,52 i 55,81% glasova za najboljeg asistenta. Na trećoj godini vodila se tijesna borba u obije kategorije koja je završila pobjedom Nevia Rožića u kategoriji najbolje ocijenjenog asistenta (4,30), a Danka Markovinovića u kategoriji najboljeg asistenta sa 29,41% glasova. Na četvrtoj godini pobjednici su Dražen Švehla za smjer Satelitske i fizikalne geodezija, Lidija Semak na smjeru Fotogrametrije i kartografije, a odluke nema na smjeru Inženjerske geodezije gdje su se glasovi jednako raspršili na čak pet asistenata.
Referada za sve!
Unatoč brojnim razlikama i velikim rasponima ocjena kada su u pitanju profesori i asistenti, studenti Geodetskog fakulteta su jedinstveni u ocjenjivanju rada studentske referade: izračunati prosjeci se kreću od 4,50 do 5,00 što treba iskreno čestitati strpljivim i samoprijegornim gospođama.
Studenti se međusobno vole…
Što se tiče osjećaja pripadnosti Geodetskom fakultetu rezultati potvrđuju očekivanja da studenti viših godina osjećaju veću pripadnost (iznad 88%) dok su studenti prve godine najneodlučniji - samo 65% smatra da im je tu mjesto. Ovaj podatak upućuje na pitanje koliko studenata prve godine zna što studira. Prema rezultatima ankete studenti geodezije se vrlo rado druže međusobno. Postotak onih koji su se opredijelili za modalitet "često" iznosi od 37 do 57% dok je modalitet "povremeno" izabralo od 47 do čak 68% studenata. Nakon ovakvih odgovora logično je visoko mišljenje koje o svojim kolegama imaju studenti Geodezije: od 80 do 90% smatra svoje kolege spremnima pomoći i fer. I ovi površni podaci nedvojbeno upućuju na činjenicu da su studenti snažno upućeni jedni na druge što se može zahvaliti zahtjevnosti i težini studija.
Ipak među najuspješnijima
Kao zanimljivost navest ću da je prema rezultatima prosječnog trajanja studiranja na Zagrebačkom sveučilštu od školske godine 1991/92. do 1995/96. sa prosjekom od 6 godina Geodetski fakultet u krugu najboljih. U našoj grupaciji tehničkih fakulteta prosjek je 6,4 godine, na Pravnom fakultetu 6,5; Arhitektonskom 7,2; Fakultetu za fizičku kulturu 7,25 i dugih 7,8 godina na Građevinskom fakultetu.
Hvala svima, velikima i malima!
Svi originalni anketni listići kao i svi obrađeni podaci predani su Geodetskom fakultetu na uvid, pohranu i čuvanje. Ovom prigodom želim se zahvaliti svim studentima koji su imali povjerenja odazvati se anketi, a posebno kolegama Goranu Vukšiću, Danijelu Šugaru, Željku Belobrajdiću, Damiru Buljanu i Alminu Đapi koji su pomogli u provedbi ankete i obradi rezultata. Zahvaljujem se svim profesorima što su dozvolili provedbu ankete tijekom nastave i svim profesorima s kojima sam razgovarao (i onima koji su se našli pogođeni) i koji su uputili korisne primjedbe i prijedloge.
Voditelj programa
Branimir Majčica
Što su rekli o anketi?
Željko Bačić: "U svakom slučaju pozitivno. Osnovni smisao ankete nalazim u činjenici da kao bogata informacija može poslužiti poboljšanju nastavnicima i Upravi Fakulteta da još više poboljšaju svoj rad, te da doprinosi javnosti našeg rada."
D. Markovinović: "O anketi mislim sve najbolje. Pitanja su dobro koncipirana i daju relativno dobar uvid u mišljenje studenata. Možda bi se upit najbolji/najgori asistent/profesor mogao "malo plastičnije formirati". Moj prijedlog je da se eventualno anketiraju asistenti i profesori, te da se vidi i njihovo mišljenje o studentima. Stojim Vam na raspolaganju u svim oblicima suradnje."
L. Feil: Potrebu i provedbu ankete o radu nastavnika u cijelosti podržavam. Međutim, mišljenja sam da rezultati ankete nažalost nisu ukazali na najveće probleme Fakulteta kao što su održavanje nastave, pohađanje predavanja sa strane studenata, itd. Nadalje, ocjenjivanje pojedinih nastavnika i suradnika je jedini ispravni kriterij za provjeru kvalitete nastave, dok ostale kategorije, kao što su "najbolji" ili "najgori" profesor odražavaju, u najvećoj mjeri, popularnost, a ne kvalitetu.
Uvjeren sam da je samo provođenje ankete uspješni pokus za buduće Sveučilišne ankete na nivou Fakulteta."
D. Špoljarić: "Mislim da je anketa uspješna i da je treba redovito provoditi. Nadam se da će mali nedostatci u sljedećim anketama biti otklonjeni. Pozitivne i negativne ocjene anketiranih nastavnika, po mome mišljenju, mogu samo motivirati pozitivno."
N. Rožić: "Smatram da studentska anketa ima značaj i da može doprinijeti poboljšanju obavljanja nastave. Treba poraditi na objektiviziranju anketnih pitanja i objektiviziranju rezultata ankete."
|